Skip to main content

Regeringen föreslår höjd milersättning 1 jan 2023

By 25 maj, 2022juni 15th, 2023Nyheter & kunskap, Nyheter inom lön
Höjd milersättning

Behöver du köra bil i tjänsten?

Då har du kanske tänkt både en och två gånger att ersättningarna vi har idag, inte riktigt följt med verkligheten. 

De skattefria milersättningar som finns i dagsläget har vi haft sedan 2007 och på dessa 15 år har våra omkostnader och drivmedelspriser ändrats markant, uppåt.

Nu kan vi berätta att Regeringen nyligen överlämnade en proposition till riksdagen med förslag på ett nytt och förenklat reseavdrag. Finansdepartementet har i sin tur skickat in en promemoria på remiss med förslag på höjda nivåer i det nya reseavdraget och även justeringar för de skattefria schablonbeloppen för tjänsteresor med både egen bil och förmånsbil.

De belopp som föreslås när det gäller resa med egen bil i tjänst är en höjning med 6,50 kr per mil, från dagens 18,50 milen till 25 kronor milen.

Kör du en förmånsbil i tjänsten är förslaget 12 kr milen. Detta gäller alla biltyper, förutom rena elbilar där beloppet kommer att sänkas till 6 kr milen. Dagens ersättningar är 6,50 milen för dieselbil och 9,50 milen för övriga bilar.

Regeringen vill även medverka till att de som har långa pendlingsavstånd ska få större skattelättnader. Mer om detta kan du läsa på regeringen.se.

Ändringarna föreslås träda i kraft den 1 januari 2023.

 

Har du frågor om milersättning?

Vi på One Economy hjälper er gärna både med löneadministration och/eller rådgivning. Låter det intressant eller har du ytterligare frågor är du välkommen att kontakta Lina Hoff Affärsområdesansvarig Lön: 0709-95 46 95 eller lina.hoff@ucsone.se